Candidate Questionnaires

Austin City Council November 8th Election

Delia Garza District 2

Greg Casar District 4

Louis Herrin III District 4

Jimmy Flannigan District 6

Leslie Pool District 7

Alison Alter District 10

Sheri Gallo District 10

AISD AND ACC November 8th Election

Thomas Miranda ACC Place 5

Sean Hassan ACC Place 6

Guadalupe Sosa ACC Place 9

Cindy Anderson AISD Trustee At Large

David Quintanilla AISD Trustee At Large

Rev. Dr. Jayme Mathias AISD District 2

House District 49

Huey Rey Fischer

Gina Hinojosa

Blake Rocap

Heather Way

District Attorney

Gary Cobb

Margaret Moore

Travis County Commissioner Precinct 1

James Nortey

Arthur Sampson

Jeff Travillion

Travis County Commissioner Precinct 3

Dave Holmes

Travis County Sheriff 

Sally Hernandez

Todd Radford

Don Rios

JohnSisson

County Constable Precinct 1

Rick Schumacher

County Constable Precinct 3

AJ Johnson

Stacy Suits

County Constable Precinct 4

Manuel Jimenez

George Morales

County Constable Precinct 5

Carlos Lopez

In order to be considered for the club’s endorsement, candidates must submit the designated questionnaire by TUESDAY, JANUARY 5TH at 6:00PM. In order to cast a ballot at our FEBRUARY 5TH endorsement meeting, you must be a member of AED in good standing by JANUARY 5TH. You may pay your dues via ActBlue.

DISTRICT ATTORNEY

TRAVIS COUNTY COMMISSIONER PRECINCT 1 & PRECINCT 3

COUNTY SHERIFF

COUNTY CONSTABLE

HOUSE DISTRICT 49

 

 

 

 

 

——————— ARCHIVED 10-1 QUESTIONNAIRES ———————

MAYOR:

Steve Adler – Mayor

Sheryl Cole – Mayor

Mike Martinez – Mayor

DISTRICT 1:

Andrew Bucknall – District 1

Ora Houston – District 1

DeWayne Lofton – District 1

Valerie Menard – District 1

DISTRICT 2:

Delia Garza – District 2

DISTRICT 3:

Mario Cantu – District 3

Shaun Ireland – District 3

Fred McGhee – District 3

Eric Rangel – District 3

DISTRICT 4:

Gregorio Casar – District 4

Katrina Daniel – District 4

Marco Mancillas – District 4

Laura Pressley – District 4

DISTRICT 7:

Jeb Boyt – District 7

Jimmy Paver – District 7

Leslie Pool – District 7

Melissa Zone – District 7

DISTRICT 10:

Tina Cannon – District 10

Mandy Dealey – District 10

Jason Meeker – District 10

DISTRICT 9:

Erin McGann – District 9

Chris Riley – District 9

Kathie Tovo – District 9

DISTRICT 8:

Darell Pierce – District 8

Eliza May – District 8

Ed Scruggs – District 8

DISTRICT 6:

Matt Stillwell – District 6

Jimmy Flannigan – District 6

DISTRICT 5:

Dan Buda – District 5

Ann Kitchen – District 5